tpv
13 بهمن 1401 - 20:45

فجر ۴۴| افتتاح نخستین مرکز کم‌خونی کشور در کرمان؛ از تاثیر کم‌خونی بر هوش بچه‌ها تا ۶۰۰۰ بیمار کرمانی مبتلا به سرطان خون

نخستین مرکز تخصصی کم‌خونی کشور امروز در کرمان افتتاح شد و این در شرایطی‌ست که ۶ هزار بیمار مبتلا به سرطان خون در این استان داریم.

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، امروز و همزمان با ۱۳ بهمن‌ماه دومین روز از دهه فجر نخستین مرکز فوق‌تخصصی کم‌خونی کشور در کرمان به بهره‌برداری رسید و رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در سخنانی از وجود ۶ هزار نفر مبتلا به سرطان خون در استان خبر داد و خواستار تصویب ردیف مستقل بودجه‌ای برای آزمایش مربوط به پیوند مغز استخوان توسط نمایندگان مجلس شد.

علیرضا فارسی‌نژاد اظهار داشت: نشانه‌های بیماری کم‌خونی در اغلب موارد مشهود نیست و ممکن است فرد علائم ظاهری نداشته باشد و مثلا با افت تحصیلی در فرد کم‌خون مواجه شویم و کم‌خونی در افراد مسن نیز ریسک مرگ و میر را افزایش دهد.

وی با اشاره به تحقیقات جدید منتشر شده در نشریات بین‌المللی بیان کرد: بر اساس آمار جهانی ۲۷ درصد افراد مبتلا به کم‌خونی هستند که ۴۲ درصد آنها کودکان زیر ۵ سال را شامل می‌شود و ۴۰ درصد خانم‌های باردار مبتلا به کم‌خونی هستند.

فارسی‌نژاد ادامه داد: ۱۶۵ هزار نفر در دانشگاه علوم پزشکی تهران مورد بررسی قرار گرفته‌اند که بالای ۳۵ سال بوده‌اند و ۹ درصد افراد جامعه در این رده سنی به کم‌خونی مبتلا هستند و از هر ۱۰ نفر یک نفر مبتلا به کم‌خونی است.

وی یادآور شد: ۷۰ درصد کم‌خونی خفیف، ۲۹ درصد کم‌خونی متوسط و دو درصد افراد نیز مبتلا به کم‌خونی شدید هستند و نیاز به تزریق خون دارند.

رئیس دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: بندرعباس با ۳۷ و نیم درصد بالاترین کم‌خونی و استان کرمان با ۲۶ درصد مقام هفتم کم‌خونی در کشور را دارند و ۶۵ درصد افراد فقر آهن و تالاسمی و ۳۵ درصد کم‌خونی‌های دیگر دارند و ۹۰ درصد این افراد بررسی و تشخیص داده نمی‌شوند و گاهی افراد کم‌خونی‌های ارثی دارند که نسل به نسل منتقل می‌شود.

فارسی‌نژاد اضافه کرد: ژن‌درمانی برای سرطان مطرح است و درمان با تکنیک ژن‌درمانی هزینه ۵ میلیارد تومانی دارد که وقتی با این رقم مواجه می‌شویم به اهمیت غربالگری و پیشگیری پی می‌بریم، زیرا بسیاری از این افراد به تالاسمی مبتلا هستند و با پیشگیری می‌توان از پیشرفت بیماری و تحمیل هزینه‌های سنگین جلوگیری به‌عمل آورد.

وی ابراز داشت: ۶ هزار نفر مبتلا به سرطان خون در استان کرمان داریم که پیوند مغز استخوان درمان قطعی این بیماری‌ست و برای پیوند نیاز به اهداکننده داریم که برای شناسایی باید آزمایش شوند و این آزمایش‌ها هزینه‌بر هست، به طوری که حدود ۱۵ تا ۲۰ میلیون برای بیمار و همین میزان هم برای آزمایش اهداکننده نیاز داریم.

فارسی‌نژاد تصریح کرد: با وزارت بهداشت صحبت شده است و ردیف مستقل بودجه برای آزمایش اچ‌ال‌دی برای درمان سرطان خون در لایحه بودجه وزارت بهداشت آمد و الان به مجلس رفته است و از نمایندگان مجلس می‌خواهیم این ردیف مستقل را تصویب کنند.

کم‌خونی و تاثیر آن بر آی‌کی‌یوی بچه‌ها

در همین حال رئیس هیئت مدیره انجمن خیریه یاس کرمان و معاون سابق آموزشی وزارت بهداشت در سخنانی اظهار داشت: کم‌خونی در فاصله بین چهار تا ۱۱ سالگی تا ۱۵ واحد آی‌کی‌یو را پایین می‌اندازد یعنی می‌تواند بچه باهوش و زبردستی با آی‌کی‌یو ۱۲۰ و ۱۳۰ را به بچه معمولی و بچه معمولی را به یک بچه عقب‌افتاده نزدیک کند.

علی‌اکبر حقدوست ادامه داد: در جامعه ما افراد زیادی با کم‌خونی و فقر آهن وجود دارند که باید شناسایی و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنیم تا جلوی پدیده‌های بعدی را بگیریم که میلیاردها تومان هزینه بر خانواده و جامعه تحمیل می‌کند.

پایان پیام/۸۰۰۱۹/ب

منبع: فارس
شناسه خبر: 1015763